Mi az NMPT
Teljes nevén Natural Movement Pattern Training , vagyis Természetes mozgásminta tréning
Olyan mozgáskorrekciós eljárás, mely által a beidegződött, helytelen testtartásból, egyoldalú terhelésből eredő mozgásszervi elváltozások korrigálhatók. Lényege, hogy az alkalmazott gyakorlatok segítségével újra megtanítjuk az idegrendszert a helyes tartományban lévő állapot elérésére, így visszanyerhetjük a természetes testtartást és mozgást. Ezáltal megelőzhető a degeneratív elváltozások fokozódása, porckorongsérv kialakulása.
Hogyan működik az egészséges mozgásrendszer?
A tökéletesen felépített rendszerben mindennek megvan a maga helye és rendeltetése. A csontok, izmok, ízületek, szalagok úgy kapcsolódnak egymáshoz, hogy a megfelelő funkciót gond nélkül el tudják látni. A gerinc íve kiegyensúlyozó, stabilitást fenntartó, mely a harmonikus mozgás működését támogatja. Az adott izmok saját tevékenységüket ellátva lehetőséget biztosítanak az egészséges mozgás fenntartására.
Ha felborul az egyensúly…
Amikor valamilyen oknál fogva a természetes tartás eltorzul, az egész rendszerre hatással van. A gerinc íve megváltozik, a természetes lordózis vonala fokozódik vagy kiegyenesedik, más izmok veszik át az aktív szerepet. Rendszerint hosszú időn keresztül nem is veszi észre az illető, hogy megindult egy degeneratív folyamat, mivel az első, akár évekig is eltartó időszakban nem tapasztal figyelemfelkeltő jeleket. Ekkor még nem tudja, hogy a test bizony jelez, csak ismeretek hiányában nem kapcsolja össze ezeket a jelzéseket a helytelen testtartással. Sajnos ez az elváltozás gyakran már gyermekkorban elindul, kezdve ott, hogy a gyermek az iskolában folyamatos ülő helyzetbe kényszerül, amely egyoldalúan terheli a gerincet. Ehhez járul még a stressz, mely a fokozott követelmények miatt egyre nagyobb teherként jelenik meg, valamint a fizikai nyomás a nehéz iskolatáska miatt. És ez még csak a kezdet! Az iskolai évek hosszú folyamata alatt, míg a kisgyermek felnőtté válik, megannyi befolyásoló tényező játszik szerepet, amely felnőtt korban tovább fokozódik. Mivel a testen belül minden mindennel kapcsolatban áll, így előbb – utóbb egyre több területre kihat a megváltozott állapot. Egyszercsak azon kapja magát az illető, hogy fájdalom jelentkezik itt – ott, majd egyre gyakrabban tapasztalja ezt. A teste egyre intenzívebb jeleket küld, mely arra kényszeríti, hogy foglalkozzon vele. Sajnos ekkorra már meglehetősen előrehaladottá válik a folyamat, ez időre komoly átalakuláson megy keresztül a test. A kompenzáló folyamatok megszokássá válnak, már akkor is más területre helyeződik a hangsúly, amikor erre nincs szükség. Gyakori, hogy bizonyos tevékenységek során – mint pl. munkavégzés – egyoldalúan terhelődnek a test valamely részei, mely kényszertartással, fokozott igénybevétellel párosul. Ha ez hosszú távon fennáll, az izmok elfáradnak, görcsösen összehúzódnak, majd más izmok veszik át a szerepet a rájuk kényszerített tevékenység elvégzésére. Ennek következményeként a mozgásszervi terület feszültséggel teli állapotra vált, hiszen a természetestől eltérő státuszban egy torz testkonstrukció jön létre. Ilyenkor sokan valamilyen sporttevékenységgel, testedzéssel próbálnak javítani a helyzeten, ami egyébként nem is lenne baj, csakhogy pontosan a módosult állapotra erősítenek rá, mivel a helytelenül használt izmok, megváltozott testtartás nincs korrigálva. Vagyis a kompenzáló mechanizmussal együtt végzik a „javító” tevékenységet.
Az elváltozások legfőbb jelei:
- Előrehelyeződő fejtartás
- Előre rotáló (előreeső) vállak
- Kiegyenesedő nyaki lordózis (gerincív)
- Állandó feszülés a vállak, lapockák környékén
- Nyaki gerinc krepitációja (sercegő érzés a nyak tájékán)
- Fokozott háti kifózis (púpos hát)
- Ágyéki lordózis megváltozása (fokozódó vagy kiegyenesedő ív a derék vonalában)
- Gyakori derékfájás
- Gerincferdülés
- Aszimmetrikus testtartás
- Csípő, térd vagy más ízület kattogása, fájdalma
- Nehezen beinduló testrészek
- Végtagba sugárzó fájdalom, zsibbadás
Mit lehet tenni?
Ha valamennyire tisztában vagy a tested funkcionális működésével és időben odafigyelsz az apró jelzésekre, kivédheted a rossz beidegződést és nem kívánatos terhelést. Úgy alakíthatod mind a magad, mind a gyermeked mozgásmintáit, hogy elejét vedd az elváltozásoknak.
Hogyan segít ebben az NMPT?
- Segít a gerincproblémák megelőzésében, tehát prevenciós mozgásprogramként is tekinthetünk rá
- Ha már volt gerincsérved, megelőzheted annak kiújulását
- Akut gerincsérvet követően rehabilitációs program részeként alkalmazható
- A hátfájás gyakori oka az izmok nem megfelelő terhelődése, mely ezáltal kiegyensúlyozható
- A miofasciális vonalak helyes terhelése mellett megelőzhető vagy rehabilitálható a tenisz- és golfkönyök kialakulása
- Elkerülhető vagy rehabilitálható a befagyott váll szindróma
- Elkerülhető vagy rehabilitálható a csípő-, térd- és más ízületi kopás
- Elkerülhető vagy rehabilitálható a nyaki gerinc szakaszának módosulásából eredő fülzúgás, szédülés, migrén
- Visszaállítható a természetes testtartás
- Felülírható a helytelen beidegződés
- Szabaddá váló energiahatékony mozgás
- Könnyedebb járás
- Jobb közérzet
Ha szeretnél változtatni és könnyedebb mozgást, jobb közérzetet elérni, jelentkezhetsz mozgáskorrekciós foglalkozásra. A cél, hogy elsajátítsd a számodra megfelelő gyakorlatok végzését, melyet otthon, önállóan is képes leszel alkalmazni. A foglalkozások egyéni ütemben zajlanak, mivel mindenkinek más a testfelépítése, valamint más módosulásokat kell helyreállítani. Vagyis a test megfelelő korrekciójához egyéni, személyreszabott instrukciókat kapsz, melyet folyamatos támogatás, helyreigazítás kísér. Ez segít abban, hogy a számodra megfelelő pozíciót képes legyél érzékelni, ezáltal hatékony eredményt elérni. Általában pár alkalom után elég jól el lehet sajátítani a folyamatot. Ezután ha szeretnéd, lehetőség van csoportos gyakorló órákon megjelenni. Ez azért előny, mert lehetőséged van hasonló indíttatású közösségben részt venni, ahol motiválhatjátok egymást, valamint ismeretséget köthettek, megbeszélhetitek tapasztalataitokat.